Eksen Redüktör
Bizi Ara

Dalgıç Pompa

Sıvılara hareket enerjisi kazandırarak onların bir yerden bir yere hareket etmesini sağlayan ürünle pompa olarak isimlendirilmektedir. Çok sayıda farklı pompa çeşidi bulunurken kullanım alanınıza göre uygun olan ürünleri seçmeniz gereklidir.

Dalgıç pompa insanların en çok tercih ettiği pompa çeşitlerinden bir tanesidir. Dalgıç pompalar işlenecek olan sıvıların ya da ortamların içerisinde çalışan pompalardır. Bir dalgıç gibi sıvının içerisine tamamen girer ve görevini orada yerine getirir.

Dalgıç pompasının sahip olduğu motor pompanın gövdesine bitişik bir konumda durmaktadır. Motorun da suyun içerisinde olması ekstra özelliklere sahip olmasını mecbur kılar. Dalgıç pompasının motorları su geçirmez özelliğe sahiptir. Kısa devreye sebep olabilecek herhangi bir sıvı motorun içerisine giremez.

Dalgıç Pompa Ne İşe Yarar?

Su işleriyle alakalı her alanda kullanıma uygun şekilde üretilen dalgıç pompalar, model çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. Dalgıç su pompaları gürültü ve titreşime duyarlı, hava ve su geçirmeyecek elektrik motoru sayesinde dış etkene maruz kalmadan yer altı suyu çıkarmaya yarar. 

Tek kademeli şekilde üretilen dalgıç pompalar daha çok atık su, kanalizasyon ve drenaj işlemlerinde kullanılır.  Tek kademeli dalgıç pompalardan farklı olarak çeşitli özelliklere sahip dalgıç pompalar kuyulardan su temini, sulama ve sprinkler, yeraltı suyu seviye kontörlü gibi genellikle su temini ve sulama işlemlerinde aktif şekilde rol oynar. 

Dalgıç pompalar, çok daha derin alanlarda sondaj işlemini kolaylaştırmak için de kullanılır.  Kuyu ve sondaj işlemlerinde kullanılacak olan dalgıç pompalar hakkında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. İlk olarak sondaj işleminde kullanılacak olan dalgıç pompanın, kuyuya uygun özellikte olması gerekir. Yanlış pompa seçimi başarısız işlem, cihaz hasarı ve akabinde vakit kaybına sebebiyet verecektir.

Uygun dalgıç pompa seçiminden sonra, kuyu debisinin gerekli kontrolleri yapılmalı ve kullanılan dalgıç pompanın debi ve basma özelliğinin uygunluğu mutlaka teyit edilmelidir. Dalgıç pompalar çalıştırmaya başladıktan sonra, derin kuyulardan su çıkarma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilir. Bu eylem için kuyunun en dibine inmeye ihtiyaç yoktur. Kuyunun en dibinden 2 metre yüksekliğe dalgıç pompa monte edilmelidir. Ayrıca bu ürünler, sıcaklık derecesi en fazla 30 derecede olan akışkan sıvılar için kullanıma uygundur. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Su deposu ve havuz gibi sıvı ortamlarda kullanılan dalgıç pompalarda mutlaka soğutma gömleği bulundurulmalıdır. Dalgıç pompalar, tam anlamıyla akışkan içerisinde çalışmaya uygun tasarlandığından, gürültü ve titreşim oluşturmaz ve rahat kullanım sağlarlar. Bununla birlikte motor ve pompanın insan gücü ve dışarıdan müdahaleye uygun olmayan çalışma koşullarında yer alması, kullanıcı hatalarının da minimum seviyeye inmesini sağlar. 

Dalgıç pompalar, içerisinde gaz ve hava mevcut bulunmayan, sadece temiz sular ile temasa uygun şekilde tasarlandığından kullanılan kuyunun temizliğinden emin olunmalıdır. Kum, tortu ve taş gibi maddelerin cihazın işletme derecesini aşmadığından emin olduktan sonra işleme başlanmalıdır. Bu şekilde dalgıç pompanın ömrü de uzatılmış olur.

Dalgıç Pompa Nasıl Çalışır?

Dalgıç pompada yer alan motor pompanın gövdesindeki pervaneyi döndürür. Pervanenin dönmeye başlaması ile birlikte basınç medyayı pompa girişine doğru itecektir. Çark sıvıyı hızlandırmaya başlar ve tahliye hattına zorlar.

Dalgıç pompaları havada çalışabilecek bir şekilde tasarlanmamışsa her zaman suyun içerisinde kullanılması gereken ürünlerdir. Suyun içerisinde olduklarında pompanın hiçbir şekilde doldurulmasına gerek olmayacaktır. Bunun yanı sıra kavitasyonu da önlemektedir.

Dalgıç Pompa Kullanım Alanları Nelerdir?

Dalgıç pompa motoru tamamen dış dünyadan izole bir biçimde çalışmaya devam ettiğinden çok uzun süre kullanılabilmektedir. Çalışma süresi boyunca sürekli olarak kirli su içerisinde olsa dahi bunu gerçekleştirebilmesi için üretildiğinden hiçbir sorun yaşamadan görevini yapmaya devam eder. Son derece dayanıklı olan dalgıç pompa modelleri hayatımızın birçok alanında bize yardımcı olmaktadır.

Su Temin Edilmesi Gereken Alanların Tümü

Temiz su hayatımız için çok büyük bir öneme sahiptir. Temiz suya ulaşımımız olmadan hayatımıza devam etmemiz mümkün olmaz. Dalgıç pompalar su temin edilmesi gerekli olan durumlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Direkt olarak kaynağın bulunduğu ortama bırakılan pompalar burada işini başarıyla yapar.

Sulama ve Yağmurlama Sistemleri

Ülkemiz tarım faaliyetlerine önem veren ve üretimin üst düzeyde olduğu devletlerden bir tanesidir. Tarım faaliyetlerinde verimin alınabilmesi için doğru sulama tekniklerinin tercih edilmesi gerekli olacaktır. Dalgıç pompası sulama sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışması için tercih edilebilecek olan ürünler arasında yer almaktadır.

Yer Altı Suyunun Tespiti ve Seviyesinin Ayarlanması

Yer altı suyu ihtiyacı olan bölgelerde suyun kontrol edilebilmesi için dalgıç pompalar kullanılabilmektedir. İlk etapta suyun tespit edilmesi ve sonrasında su seviyesinin kontrol altına alınması konusunda dalgıç pompalar muhteşem bir seçenek olacaktır. Doğru dalgıç pompa çeşitleri ile birlikte bu işlemler son derece kolay bir biçimde gerçekleştirilebilir.

Isı Pompası Uygulamaları

Isı pompası uygulamalarında temiz ya da az kirli olan suların basınçla hareket ettirilmesi gerekli olmaktadır. Su pompası bu görevi gerçekleştirebilecek olan üründür ve su pompası çeşitleri arasında dalgıç pompala en uygun seçenekler olarak gösterilebilir. Temiz ya da az kirli su kolay bir şekilde istenen konuma getirilebilir.

Fıskiyeler ve Süs Havuzları

Dalgıç pompa modelleri kullanım açısından son derece avantajlı ürünler olduğundan fıskiyeler ve süs havuzlarında da kullanılabilmektedir. Süs havuzlarında suyun yer çekimine karşı gerçekleştirdiği hareketleri dalgıç pompalar ile gerçekleştirilir. Sulama işlemlerinde önem arz eden fıskiyelerde de bu teknolojiden faydalanılmaktadır.

Derin Kuyular

Derin kuyular suyun alınmasının zor olduğu ve her zaman dalgıç pompaların kullanılmasının gerekli olduğu alanlardır. Derin kuyu hangi özelliklerde olursa olsun dalgıç pompalar direkt olarak kuyunun içerisine bırakılmaktadır. Suyun içerisinde muhteşem bir şekilde çalışabilen pompalar suyu istenen yüksekliğe kadar başarıyla çıkararak insanların kullanımına sunar.

Tüneller

Yeterince güçlü olan dalgıç pompalar tünel uygulamalarında derinden güçlü bir pompalama işlemi gerektiğinden insanların ilk tercihi olur. Tünellerin inşaat aşamasında kullanılmaya başlanan pompalar devamlı olarak basınç ile birlikte suyu gerektiği alanlara hareket ettirecektir. Farklı şantiyelerde de bu pompa modelleri sürekli olarak tercih edilebilir.

Dalgıç Pompalarda Oluşabilecek Arızalar Nelerdir?

Dalgıç pompalar ihtiyacınız olan su hareketini sizlere muhteşem bir şekilde sağlayacaktır. Ancak çok uzun yıllar kullanımının ardından eskisi kadar suyu pompalamamaya başlayabilir. Bunun sebebi de yaşadıkları arızalardır. Çıkış vanası kapatılmış ya da basma borusu hasar almış olabilir. Bu dış etmenler suyun istenen şekilde hareket ettirilememesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra;

• Pompanın kendisinin ya da çek valfin tıkanması,
• Pompanın gerektiğinden daha düşük devirde çalışması,
• Pompanın devir ayarı doğru seviyede olmasına rağmen düşük seviyede voltaj gelmesi,
• Tesisatın herhangi bir bölümünde kaçak meydana gelmesi,
• Mil ya da kaplin olarak isimlendirilen parçada kırıklar meydana gelmesi,
• Pompa çarklarının tıkanması, gibi arızalar da meydana gelebilmektedir.

Dalgıç Pompası Nereden Satın Alınır?

Dalgıç pompalarının satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken birçok farklı etmen yer almaktadır. İnsanla genellikle temel özelliklerine ve fiyatlarına dikkat ediyor olsalar da bunun yanı sıra dayanıklılığına, ekstra özelliklerine ve satın alma işleminden sonraki destek seviyesine dikkat edilmesi gerekir.
İnternet sitemiz dalgıç pompası satışında Türkiye’nin önde gelen adresleri arasında yer alır. Dalgıç pompasında en kaliteli markaların bayilik hizmetini veren sitemiz bu ürünlerin satış işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlar. Firmamızdan alışveriş yaparak hem alışveriş sırasında hem de sonrasında memnun kalabileceğiniz bir süreç geçirebilirsiniz.

Dalgıç Pompasında Muhteşem Fiyatlar

Satın alacağınız dalgıç pompalarında fiyatlar her zaman önem arz eder. Alınan pompalar çok uzun yıllar kullanılması için satın alındığından dayanıklılığa bakılması şarttır. Her zaman uzun vadede sizleri kâra geçirecek olan ürünleri tercih etmeniz gereklidir.
Sitemizde dalgıç pompa fiyatları sektörün en iyi seviyelerinde seyreder. Sitemizde satışa sunulan kaliteli ürünler satın alındığında çok uzun yıllar tekrardan pompa alışverişi yapmanıza gerek olmayacaktır. Uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Dalgıç Pompa İç Yapısı

Sulama amaçlı ya da sadece içme suyu amacıyla kullanılan kuyularda, dalgıç pompa kullanımı da oldukça gereklidir. Hayatı kolaylaştıran dalgıç pompanın en dikkat çekici özelliği, tamamen kuyuya daldırılmış vaziyette çalışmaya uygun şekilde tasarlanmış olmasıdır. İsmini de bu özelliğinden alan dalgıç pompalara, aslında bir tür santrifüj pompa da denilebilir. Bununla birlikte elektrikli dalgıç pompa veya alt pompa demekte mümkündür.

Bulunan mevcut kaynakların yeterli gelmediği ve yer altı sularının çıkarılması gerektiği alanlarda oldukça işlevsel bir pompa çeşididir. Kullanmak ve içmek için suya ihtiyaç duyulan bölgeler kullanılan dalgıç pompa, oldukça ekonomiktir. Uzun ömürlü ve sağlam bir yapıya sahiptir. Suyun ulaşımının zor olduğu tarım alanlarında ve bahçeler de sıklıkla kullanılır.

Pompanın motoru, gövdeye bitişik şekilde tasarlanan dalgıç pompalar, sıvıyla birebir temas ettiğinden bir takım gereken özelliklerle donatılmıştır. Bu özelliklerden en önemlisi, pompanın su geçirmez olmasıdır. Bununla beraber kısa devre oluşturabilecek herhangi sıvının içeri girme ihtimaline karşı, pompanın içi hasara karşı koruyucu yağlarla doldurulmuştur. Bu yağ sayesinde, dalgıç pompanın içine sıvı girmesi engellenir ve olası kazaların da önüne geçilmiş olur.

 Dalgıç pompanın bağlantı yerleri de su ve hava girmeyecek nitelikler de üretilmiştir. Özel olarak yapılan izole çalışması sayesinde, sızdırmazlık özelliği sağlanmıştır. Dalgıç pompanın kullanıcıya sağladığı en büyük yarar, dış etkenlere maruz kalmadan çalışacak şekilde üretilmiş olmasıdır. Bu sayede uzun vadede pompa kullanımı ile nakitten, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek mümkündür.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!