Eksen Redüktör
Bizi Ara

Dişli Pompalar

Dişli pompalar, yüksek basınç sayesinde dönen pompalara verilen isimdir. Döner dişliler, yüksek viskoziteli akışkanların transferini sağlar. Dişli pompa çalışma prensibi, sıvı ortamını iterek vakum basıncı oluşturmak, ardından iki veya daha çok fazla dişli yardımıyla kullanımını tamamlamaktır. Dişli pompalar, çok fazla basınç oluşturabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca dişli pompalar, hidrolik sıvı güç uygulamaları arasında kullanım alanları en yaygın olan paletli pompalardır. Yüksek viskoziteli pompaların, pompa olarak tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yaklaşık 1600’lü yıllarda, Johaner Kepler tarafından keşfedilen dişli pompalar, girişten çıkışa sıvıları pompalamak için özellikle kimyasal tesisatlar da sıklıkla kullanılan pompalardır.

Dişli Pompalar Nedir?

Dişli pompalar, elektrik motoruna bağlı olarak çalışan ve her devir için belirli miktarda sıvı pompalayan bir pompa çeşididir. Dişlilerin dönme hızına bağlı olarak pürüzsüz ve darbesiz bir akış sağlayarak hareket eder. Özellikle de yapıştırıcılar, boyalar, yağlar, plastikler ve sabunlar gibi yüksek visikozite gerektiren sıvıları pompalamak için elverişlidirler.

Dişli pompalar sıvıların pozitif yer değiştirmesini sağlayan pompalar olup, her devir için sabit miktarda sıvıyı pompalamaktadırlar. Tahrik ve rölanti dişlisinin bir kısmı, pompa girişinde emme oluşturmak ve akışkanı çekmek üzere hareket eder. Pompa duvarları ve dişlilerin diş kısımlarında bulunan sıvı boşaltma bölümüne ilerledikçe ve girişte çıkışta hareket ettikçe, pompa içinde ki hacim azalır. Azalan hacim sayesinde, pompanın içinde basınç artarak birikmeye başlar.

Dişli pompalarda bulunan akış, pompanın dişlileri arasında ki hacim miktarını, rmp olarak bilinen dişlilerin dönme hızını ve buna bağlı kayma miktarını belirler. Uzun vade kullanımdan sonra zaman içerisinde pompa aşınmaya başlar ve kayma artar.

Dişli pompalar, sınırlı miktarda hareketli parçayla uyumlu çalışan basit bir pompa çeşididir. Pistonlu pompaların oluşturduğu basınç veya santrifüj pompaların akış hızını yakalayamasalar da vana pompalara göre çok daha yüksek basınç ve verimli kullanım imkanı sunar. Dişli pompalar, özellikle yağ ve diğer yüksek viskoziteli sıvıları pompalamaya uygun olarak üretilmişlerdir. Genel olarak sıvıların karıştırma ve ölçme işlemi için kullanılmaktadır. Ayrıca saldırgan sıvıları işlemek içinde dişli pompalar kullanılabilir. Üretilirken kullanılan materyaller ise çoğunlukla paslanmaz çelik ve dökme demirdir.

Bu pompalar çoğunlukla boyalar, yağlar, reçineler ya da gıda maddeleri gibi yüksek viskoziteli sıvıların pompalama işlemini daha kolay yapabilmek için kullanılır. Ayrıca yüksek basınç çıkışının elzem olduğu ya da doğru dozlama gerektiren alanlarda da tercih edilir. Dişli pompanın çıkışı, pompanın ürettiği basınçtan yüksek ölçüde etkilenmez. Bu sebeple, beslemenin düzensiz ve yetersiz olduğu ortamlar da kullanım için uygundur.

Dişli pompaların sıklıkla kullanıldığı alanlar ve sıvı çeşitleri;

Kimyasal karıştırma işlemi

Kimyasal katkı ve polimer ölçme

Çeşitli madeni yağlar ve akaryakıtlar

Çözücüler ve alkoller

Katran, bitüm ve asfalt

Tarımsal, endüstriyel ve mobil hidrolik uygulamalar

Kimyasalları karıştırma işlemi

Polimerler ve reçineler

Poliüretan köpük

Mürekkepler, pigment ve boya çeşitleri

Yüzey aktif ürünler ve sabunlar

Glikol

Çeşitli gıda maddeleri; Fıstık ezmesi, mısır şurubu, kakao yağı, şeker, bitkisel bazı yağlar, hayvan yemi, çikolata ve dolgu maddeleri dişli pompalarda sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Dişli Pompa Çeşitleri

Dişli pompa çeşitleri, üretilirken kullanım alanlarına bağlı olarak da farklılık gösteren pompalardır. Bu pompalar dâhili dişli pompa ve harici dişli pompa diye ikiye ayrılmaktadır.

Dâhili dişli pompa;

Dâhili dişli pompanın bir diğer ismi, içli pompadır. İçten kesilmiş dişlere sahiptir. İçten kesilen bu dişlilerin iç kısmında yer alan, birbiriyle iç içe geçmiş olan bu dişlileri kullanarak sıvı akışını sağlamaktadır. Dişliler, içinde bulunan ağ örgüsünden kurtulduktan sonra pompanın içine sıvı çekilmeye başlar. Buna bağlı olarak dişliler pompanın giriş bölümünde ki ağdan çıktıkça, genişletilmiş bir hacim oluşturmaya başlar. Ardından sıvı bulunan boşluklara doğru akmaya başlar. Sıkışmış olan sıvı giriş kısmından, muhafaza etrafındaki deşarja doğru taşınır. Dişli pompanın dişleri, pompanın basma kısmında birbirine iyice kenetlendikçe, hacimde azalır ve basınç altındayken dışarı atılma işlemi gerçekleşir.

Harici dişli pompalar;

Harici dişli pompalar, dâhili dişli pompalardan farklı olarak çoğunlukla kaldırma makinelerinde, hidrolik güç gerektiren uygulamalarda veya mobil tesis ekipmanlarında aktif şekilde kullanılmaktadır. Elektrikli ekipmanın maliyetli, yüksek hacimli ya da kullanım için elverişsiz olduğu bölgelerde güç sağlamak amacıyla kullanıma uygundur. Harici dişli pompa çeşitleri, diğer dişli pompalara göre orta verimlilikte ve çok daha az maliyetli pompalardır. Ayrıca gaz yağı, benzin, dizel gibi yakıt maddelerin yağlarını aktarmak içinde kullanılırlar. Hidrolik cihazların ve yüksek basınç gerektiren uygulamalarda da kullanıma uygun tasarlanmıştır.

Dişli Pompa Fiyatları

Kullanım alanına ve beklenilen sıvı transfer gücüne göre dişli pompalar çeşitlilik göstermektedir. Dişli pompa satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dişli pompanın işlevselliği, kullanım alanı için uygunluğu ve tüm teknik özellikleri araştırılmalı ve beklentiyi tamamen karşılayacak ürün seçimi yapıldıktan sonra alışveriş işlemi gerçekleşmelidir.

Bu noktada dişli pompa satın alınan firma seçimi de çok önemlidir. Firmalar arası fiyat-performans karşılaştırması yaparken, sadece uygun fiyatlı diye yetersiz ürün almak uzun vadede hem zamandan hem de nakitten kaybetmenize sebep olacaktır. Bu sebeple, dişli pompa üretirken kaliteli materyaller kullanan ve nitelikli ürünleri müşteriyle buluşturan Eksen Redaktör’e mutlaka göz atmalısınız.

Eksen Redüktör, dişli pompa ve diğer tüm pompa çeşitlerini üretirken öncelikle müşteri ihtiyacını ve isteklerini önemseyen, sektörde adını başarısıyla duyurmayı başarmış profesyonel bir firmadır. Alışveriş öncesinde ve sonrasında müşteriyle sağlıklı iletişim kurmayı hedefleyen firmamız çalışanları, 20 yıllık deneyimiyle size ve ihtiyacınıza en uygun ürüne sizi yönlendirecektir. Dişli pompaya dair merak ettiğiniz her ne varsa, Eksen Redüktör sorularınıza yanıt vermeye hazır. Kalitenin ve nitelikli ürünün tek adresi olan Eksen Redüktör, kaliteli ürünleriyle uzun vadede zamanınızı ve bütçenizi korumayı hedeflemektedir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!