Eksen Redüktör
Bizi Ara

Dozaj Pompaları

Dozajlama pompaları olarak da bilinen dozaj pompaları, endütride pompa türleri arasında bir çok farklı alanda en sık kullanılan pompa türleri arasındadır. Dozaj pompaları çalışma prensibi temelinde su, buhar yada gaz akışıyla herhangi bir kimyasalı yada bir maddeyi taşıma şeklinde çalışan pompalardır.

Dozaj pompaları içinde bulundukları mekanizmada istenen kimyasal ve fiziksel tepkimeye yol açmak için tasarlanmışlardır. Sağladıkları kolaylık sayesinde dozaj pompaları kimya, su arıtma, havuz sistemleri, kağıt imalatı, zirai ilaç imalatı ve madencilik başta olmak üzere endüstrinin bir çok alanında geniş bir kullanım yapısına sahiptir.

Dozaj pompaları sayesinde istenen ürünün yapısında sabit bir formülasyon uygulamak mümkündür. Bu bağlamda her zaman aynı oranda olması beklenen karışımlı işlemlerde bunu sağlayacak en önemli parça dozaj pompalarıdır. Örnek vermek gerekirse herhangi bir karışımdaki katkı maddesinin sabit oranı dozaj pompasıyla sağlanır. Böylece ürün için sabit bir formüle sahip olan üretici firma ürünlerinin standardını dozaj pompalarının yardımıyla sağlamış olur.

Dozaj Pompa Türleri

Dozajlama pompaları temelde elektriksiz, motorlu ve elektromanyetik olmak üzere üç çeşittir. Bu üç temel çeşidin yanı sıra ihtiyaç duyulan çalışma alanına yönelik özel dozaj sistemleri de vardır.

Elektriksiz dozaj pompaları adından da anlaşılacağı üzere alışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duymayan dozaj pompalardır. Oldukça basit bir tasarıma sahip olan bu pompalar kurulum içinde çok büyük bir zahmet yada işçilik gerektirmez. Bu kolay kurulum ve tasarım yapısına rağmen elektriksiz dozaj pompaları oldukça verimlidir. Elektriksiz dozaj pompaları çalışmak için ihtiyaç duydukları hareket ve enerjiyi sudan alırlar.

Elektriksiz dozajlama pompaları su besleme hattına eklenir. Su, karışım formülünde istenen kimyasalı yada başka bir maddeyi almak için pompanın çalışmasını sağlar. Elektriksiz pompa içinde su söz konusu maddeyle karıştırılır ve oluşan çözelti su basıncının gücü sayesinde aşağı yönde zorlanır. Elektriksiz dozajlama pompalarda kimyasalın dozu, ana hatta gerçekleşen akış ve basınç değişikliklerinden etkilenmeksizin, dozaj pompasına geçen su miktarı ile doğru orantılıdır.

Elektriksiz dozaj pompasını avantajlı kılan en önemli özellikleri farklı kimyasallar için değişik değişik madde kullanabilmesidir. Bu pompaların ayırt edici bir diğer özelliğini ise ayarlaması yapıldıktan sonra dağıtıcının bir kontrol mekanizmasına yada işleme ihtiyaç duymamasıdır.

Motorlu dozaj pompaları, motorsuz dozaj pompalarına oranla daha yüksek çalışma kapasitesi gerektiren alanlarda kullanılabilir. Motorlu dozlama pompaları güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiplerdir. Bu yapıları onları bütün kimyasal dozaj işlemlerde kolaylıkla ve rahatlıkla kullanılan pompa türleri haline getirmiştir. Motorlu dozlama pompaları genellikle emme ve basma hattı ile ilişkisi olan diğer aksesuarlarla birlikte kullanılır.

Motorlu dozaj pompalarının hidrolik diyaframlı, piston diyaframlı ve pistonlu çeşitleri vardır. Hidrolik diyaframlı dozaj pompaları özellikle hassas dozajlamada kullanılan pompa türüdür. Motorlu dozlama pompalarının kullanım alanlarına göre PVC, PVDF ya da paslanmaz çelik kafalı gibi seçenekleri de vardır.

Elektromanyetik dozaj pompaları ise çalışma prensibi olarak diyaframlı dozaj pompaları ile benzerlik gösterirler. Ancak elektromanyetik dozaj pompalarında, pistona devinim imkanı sağlayan güç bir mıknatıs sayesinde sağlanmaktadır. Çalışma alanında elektrik enerjisi sayesinde bir manyetik alan ortaya çıkarılır. Böylece pistonda ve pistona entegre edilen diyaframda hareket meydana gelir. Bu hareket sayesinde dozlanma sağlanmış olur.

Dozaj Pompalarının Kurulumu

Dozajlama işleminde sistemin sahip olduğu bileşenler çok önemlidir. Bu bileşenlerin çok iyi bir şekilde kurulmuş olması dozajlamanın en iyi ve en doğru şekilde yapılmasını sağlar. Dozlama işlemlerinin birbirleriyle uyumlu bir hale gelip kurulmasının ardından dozaj işlemiş için uygun bir temin edilir.

Dozajlama pompasının kurulumu esnasında dikkat edilmesi önemli noktalardan bir tanesi dozajlama için yer seçimidir. Dozaj pompasının boru ek yerlerinden ve diğer sıvı vanalarından etkilenmemesi gerekir. Dozaj pompası ile çözeltinin iletileceği yüzeyde dozajı bozacak  herhangi bir engelin olmaması gerekir. Borularda meydana gelebilecek herhangi bir paslanma ya da kireçlenme durumu da dozajlamayı olumsuz yönde etkileyebilir.

Zor hava şartları düşünüldüğünde dozlama pompasının bir şekilde korunması gerekir. Aşırı soğuklarda yada aşırı ısınmalarda istenen dozaj olumsuz yönde etkilenebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmanın en etkili yolu dozaj pompasını bir kasada korumak gerekir. Bu kasanın izole edilmiş olası çok sert koşullarda bile pompanın en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Muhafaza edilmiş bir dozaj pompasının uzun ömürlü olması da kullanıcı açısından ekstra masrafların önüne geçer.

Dozajlama ünitesinin yer aldığı alanda başka bir tadilat yada tamirat olması durumunda müdahale etmek için yetkili servisten destek almak en doğrusudur. Hem ürünün garantisi kapsamının dışına çıkmaması için hem de en doğru sonucu almanız için yetkili servisten destek almak en doğru ve mantıklı işlemdir.

Dozlama ünitelerinde yapılacak bir tadilat ya da tamirat işlerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de güvenliktir. Dozajlama pompaları sektörüne göre zaman zaman çok tehlikeli kimyasallar için kullanılır. Herhangi bir montaj ya da tadilat anında çevrenin ve servis elemanın güvenliğinin sağlanmış olması gerekir. 

Su arıtımından havuz kimyasallarına, kimya endüstrisinden kozmetik sektörüne kadar birçok alanda kullanılan dozajlama işlemi için sunduğumuz dozaj pompaları çeşitlerini yılların verdiği birikimle birleştirdik. Satış öncesi ve satış sonrası Eksen Redüktör olarak her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve güvenlerini kazanmak için çalışıyoruz. Dozlama pompa ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken şey bizimle iletişime geçmektir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!