Eksen Redüktör
Bizi Ara

Elektrik Motoru Fiyatları

Elektrik motorları biz farkında olmasak da hayatımızın çok büyük bir kısmında kullanılıyor. İnsanlar kullandıkları cihazlarda elektrik motorunun arızalanmasının ardından elektrik motoru fiyatları konusunda araştırmalar yapmaya başlıyorlar.

Elektrik motoru fiyatlarını incelemek ve doğru kararlar verebilmek için elektrik motorunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, çeşitlerinin neler olduğunu çok net bir şekilde anlamak gerekli. Ancak bu şekilde elektrik motorlarını sahip oldukları özelliklere göre değerlendirme imkânını elde edebilirsiniz.

İlk icat edildiği günden itibaren kendisini geliştirmeyi başaran elektrik motorları günümüzde son derece kullanışlı ve güvenli ürünler olarak tanımlanır. Çok uzun ömürlere sahip olan bu motorlar ile birçok cihaz kusursuz bir şekilde performans ortaya koymaktadır.

Elektrik Motorunun Tarihi

Eski yıllarda haberleşme ve iletişim çok ileri düzeyde olmadığı için yapılan bilimsel çalışmaların büyük bir kısmı kaybolmuş ve diğer insanlara iletilememiştir. Elektrik ve elektriği kullanma konusunda yapılan çalışmaların da çok büyük bir kısmının kaybolduğu düşünülür.

Tarihler 1820 senesini gösterdiğinde elektrik motorları hakkında çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Hans Christan Orsted akım geçen tüm yerlerde manyetik alan oluştuğunu kanıtlayarak önemli bir adım atar. Aynı dönemlerde Michael Faraday ise elektrik akımını manyetik enerjiye çevirmeyi başararak çok önemli bir iş başarmıştır.

Elektrik denildiğinde akla ilk gelen isimlerden bir tanesi olan Nicola Tesla bu dönemde yaptığı çalışmalar ile döner manyetik alanı bulmayı başarır. Tüm bu icatlar elektrik motorunun ortaya çıkmasını sağlamış ve motorlar gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

Elektrik Motoru Nedir?

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmeyi başaran ürünler elektrik motoru olarak isimlendirilmektedir. Elektrik motorları arasında yapılan araştırmalar büyük bir kısmının döner düzenekli yapıda olduğunu bizlere gösterir.

Çok hassas bir yapıda olan elektrik motorları ince hesapların yapıldığı alanların vazgeçilmez öğeleri arasında yer alır. Standart bir bobin yapısından söz etmek çok mümkün olmaz. Elektrik motorlarında sabit mıknatıslar kullanılmaktadır.

Yapılarındaki farklılık titreşim miktarlarının yok denecek kadar az olmasına sebep olmaktadır. Çok fazla titreşim yapmaması ve hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirmesi insanların elektrik motorlarını tercih etmesini sağlamaktadır.

Elektrik Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik motoru satın almadan önce hangi çeşit bir elektrik motoruna ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Elektrik motorları temelde iki farklı türe ayrılır. Bu türler;

• Doğru akım motorları,
• Alternatif akım motorları, olarak isimlendirilmektedir.

Teoride elektrikli motor çeşitlerinin çalışma prensipleri hep aynıdır. Ancak uygulama alanlarında çeşitli farklar ortaya çıkar. Satın alma işleminden önce çeşitlere dikkat edilmesinin sebebi de budur.

Doğru Akım Motorları

İsminden de anlaşılabileceği gibi doğru akım ile çalışan elektrikli motorlar bu şekilde isimlendirilmektedir. Tek kutuplu motorlar ya da bilyeli yatak motorları bu tarz motorlara örnek olarak gösterilebilir.

Doğru adım motorlarının hızları çok kolay bir biçimde değişebilir. Bu özelliği yüksek verim alınması istenen alanlarda kullanılmasına sebep olmaktadır. Doğru akım motorları çalışırken etrafa kıvılcım yayarlar. Kıvılcımların herhangi bir tehlike yaratmaması için özel kafeslerde bu motorların kullanılması gerekli olacaktır. Tercih edilen kafesler aynı zamanda motoru nem ve tozdan da korumaktadır.

Doğru akım motorları farklı alanlarda tercih edilebilirken etrafa kıvılcım yayması sebebiyle akaryakıt istasyonu gibi alanlarla tercih edilememektedir.

Alternatif Akım Motorları

Elektrik motorları arasında yer alan diğer bir çeşit ise alternatif alkım motorlarıdır. Alternatif akım kullanarak manyetik enerji elde eden motor türüdür. Kendi içerisinde senkron ve asenkron olmak üzere iki temel çeşide ayrılır.

Standart işlerde senkron türü alternatif akım motorları kullanılırken yüksek güç gerektiren alanlarda asenkron modeller tercih edilmelidir. Her iki motorun yapısı da aynıdır. Ancak çalışma prensiplerindeki farklılık sunulan hizmette de farklılıklara sebep olur.

Bakım ihtiyacının düşük olması, ekonomik fiyatı ve çalışma sırasında kıvılcım çıkarmaması sebebiyle alternatif akımlı elektrik motorlar endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen elektrikli motor tipidir.

Elektrik Motorları Nasıl Çalışır?

Elektrik motoru satın alırken birçok farklı özellik dikkatimizi çeker. Bu özellikleri karşılaştırabilmek adına elektrik motorlarının çalışma prensipleri konusunda temel bilgilere sahip olunması gereklidir.

Elektrik motorları temelde farklı kutuplarda yer alan elektromıknatısların birleştirilmesi ile elde edilen dairesel mıknatısın ortasına bir iletken cismin konulmasıyla elde edilen düzeneklerdir.

Mıknatıslar orta kısımda yer alan iletken madde ile etkileşime girmeye başlarlar. İtme ve çekme kuvvetleri uygulanarak hızlı bir dairesel hareket meydana getirilmektedir. Bu şekilde elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüştürülmüş olur.

Elektrik Motoru Fiyatlarını Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Elektrik motorları satın alırken benzer bir görüntüye sahip olan motorların birbirinden çok farklı fiyatlara sahip olduğu görülmektedir. Çünkü elektrik motoru fiyatları döner düzen ile ortaya çıkan enerjiye ve diğer etmenlere göre değişiklik göstermektedir.

Motorlar her zaman güç elde etmek amacıyla kullanıldığından elektrik motoru satın alırken de ortaya çıkan güce bakılır. Motorların gücü kW ya da HP birimleriyle tanımlanmaktadır. Motorların kullanılacakları alana göre ortaya çıkarması gereken enerji önceden belirlenir ve buna göre ürünler satın alınır.

Elektriğe bağlı olarak çalışan bu motorların harcadıkları elektriğin de incelenmesi gerekir. Manyetik enerji üretmek amacıyla kullanılan motorlar bir yandan elektrik enerjisini kullandığından yüksek miktarda enerji tüketmesine rağmen düşük güç üreten motorların tercih edilmesi yanlış olacaktır.

Elektrikli motorları satın alacağınız zaman ses seviyesine de dikkat etmeniz gereklidir. Desibel (dB) birimi ile ifade edilen ses düzeyi elektrikli motorlar için önemlidir. Bazı motorların ortaya çıkardığı yüksek ses düzeyi yanında durulmasını imkânsız kılar.

Son olarak motorlardaki sıcaklık artışının kontrol edilmesi gerekir. Nasıl ki kıvılcım yayan elektrikli motorlar bazı alanlar için uygun değilse yüksek seviyede ısınan motorların da uygun olmadığı alanlar söz konusu olacaktır.

Elektrik Motoru Fiyatları Ne Kadar?

Elektrik motoru fiyatları birçok farklı etmene göre değişiklik gösterdiğinden bizim direkt olarak bir fiyat söylememiz mümkün değildir. Fiyatları net bir şekilde öğrenmek için zaman kaybetmeden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Elektrik motoru ihtiyacınız varsa ve kesinlikle bir motor satın alacaksanız fiyatların miktarından çok en uygun fiyatların nerede olduğunun bilinmesi önemlidir. Firmamız bu konuda sizin için en doğru adres olarak gösterilir.

Satışa sunduğumuz tüm ürünlerde olduğu gibi elektrikli motorlarda da en iyi fiyat garantisini sunuyoruz. Firmamızla iletişime geçtikten sonra yetkili çalışma arkadaşlarımıza taleplerinizi iletebilir ve muhteşem elektrik motorları satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!