Eksen Redüktör
Bizi Ara

Fan Çeşitleri

Hava temizleme amacı ile işlevleri bulunan havalandırma fanları, iç ortamın hava kalitesini arttırmak amacıyla kullanılan, insanların soludukları havanın daha da temiz olmasını hedefledikleri ve buna göre her zaman temiz kalması istenen bir durumda fan çeşitleri kullanılır. 

Türkiye’de yerli üretim noktasında Fadexfan markasına ait olan birbirinden farklı fan üretimi, havalandırma ve endüstriyel alanlarda çok yoğun bir biçimde kullanımı söz konusudur. İhtiyaç doğrultusunda ortamdaki en temiz havayı sağlamak isteyen fan çeşitleriyle birlikte işletmeler, birbirinden farklı kapalı alanlarda kapasitesine uygun şekilde doğru fan çeşitlerini bulmayı ve kullanmayı istiyorlar.

Alüminyum Döküm Gövdeli Fanlar

Dış yüzeyi elektrostatik toz boya sayesinde korozyona karşı koruyan bir üretim olarak gövde alüminyum döküm malzemeleri arasında imal edilerek kullanılan bu döküm gövdeli fanlar, alüminyum döküm olması sayesinde dayanıklılığı bu şekilde arttırılmış bir üründür. 

Pervanelerde ise seyrek kanat döküm olması sayesinde de erken dolmaması gibi bir özelliği bulunmaktadır. Kullanım alanlarına bakıldığında da kapalı ortamların havalandırılması süreçlerinin birçoğunda bu alüminyum döküm gövdeli fanlar kullanılır.

Kuyumculuk sektöründe imalathane – sanayi makinelerinin bulunduğu alanlarda, benzer şekilde tekstil ve maden ocağı gibi birbirinden farklı sektörlerde de yaygın bir kullanımı bulunur. Plastik enjeksiyon makinelerinin bulunduğu ortamda ve seracılık, tavuk, nemli – rutubetin olduğu birçok alanda da ortamın güçlü bir şekilde temiz hava karışımı olması için kullanımı bulunur.

Radyal Salyangoz Fanlar Büyük

Yüksek basınç özellikleriyle birlikte çok daha düşük ses seviyesine sahip olan bu fanlar, büyük olmasıyla beraber yer tasarrufunu da kompakt yapıları sayesinde gerçekleştirdiler. Korozyona karşı dayanıklılık kazandırılması için gövdesi direkt olarak elektrostatik toz boyalı şekilde üretilmektedir.

Mazot veya doğalgaz gibi alanların birçoğu için en uygun şekilde bu büyük fanlar kullanılır. Salyangoz tipi olmasıyla beraber matbaa – poşet makinelerinin bulunduğu alanlarda da malzemeleri üretirken üflemeli şekilde üretim olduğundan dolayı, malzeme naklinde, yüksek basınçlı hava akımında da ihtiyaç duyulan birçok yetkin alanlarda da kullanımı yaygın biçimde bulunmaktadır.

Radyal Salyangoz Fanlar Küçük Model

Benzer olarak küçük olarak üretilen radyal salyangoz fan modeli olan bu modelde ise boyahane, cilahane gibi tesislerin birçoğunda yaygın olarak kullanılması gerektiği için önem taşır. Ayrıca kanal içi temizlik, hava naklinde hem emme hem de üflemesinde de etkili görevleri bulunur.

Kanalın içerisinde temiz tozlu yağlı hava naklini yapmak için kullanımı olduğu kadar, pervanesi sık kanat – seyrek kanat olarak bilinen bu ürünlerin fan boyutu ise, küçüktür ve yine kullanım alanına göre seçilmektedir.

Aksiyel ve Radyal Çatı Fanları

Isıtma ve klima görevi görerek havalandırma uygulamaları bütününde alçak, orta ve yüksek şekilde güce sahip olan pervane kanatlı tip fan çeşidine aksiyel fan çeşidi denir. Aksiyel ve radyal çatı fanları ise, günlük yaşam içerisinde yaygın olarak tercih edilen, en iyi şekilde hava temizliğini sağlayan ve havalandırma sağlandığı kadar güçlü bir şekilde imkan tanıyan ürünler olarak bilinir.

Bu tip aksiyel ve radyal çatı fanlarının kullanım alanlarına bakıldığında da birbirinden farklı geniş bir kullanımı bulunur. Çatıların birçoğunda havalandırma sistemleri kullanılırken genel olarak bu fan çeşidi kullanılmaktadır. Kullanım açısından ise çeşitlerine göz atıldığında yoğun olarak kullanım alanı endüstriyel alanların olduğu havalandırma işlemlerinin bulunduğu alanlardır.

Otopark, endüstriyel alanlar ve sanayi sektörü ile birlikte alışveriş merkezlerinde, rezidans ve plaza gibi birçok büyük – geniş yapılarda ve binalarda da genel bir kullanımı olduğu söylenebilir.

Aksiyel Aspiratörler

Sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu sağlamak için bu fan çeşidi kullanılır. Bu fan çeşidine ise aksiyel fan denir. Aksiyel fanlarda son teknoloji cihazlar kullanılırken günümüzde ekonomik açıdan da en uygun fiyatlar çerçevesinde tasarruf sağlayan en iyi üründür.

Montaj derinliği en düşük ve ses derinliğinin de düşük olduğu bu ürünlerde üstün verimlilik ve eşanjör kazandırılır. Bu sayede yüksek bir performans görmek ve hava akışının kaliteli bir şekilde sağlanması da bu eksenel yönde hareket eden aksiyen fan sistemiyle mümkün olmaktadır.

Birbirinden farklı endüstriyel – sanayi alanlarının neredeyse tamamında kullanılan bu fan çeşitleri, aynı zamanda iki boru arasında hem çıkış olarak hem de ortasında baca davlumbazlarında geniş bir kullanımı bulunur. Asansörlerin motorlarında da yine bulunan hacme ve büyüklüğe göre bu aksiyel fan çeşitleri kullanılır.

Aksiyel ve Radyal Kanal Fanlar

Kanal tipi olan aksiyel ve radyal kanal fanlar, yüksek basınca sahip olan ve güçlü hava akımıyla beraber hem düşük ses seviyesiyle kaliteli çalışan hem de birçok geniş alanlarda kullanımı bulunan fanlardır. Üfleme ve egzoz havalandırmalarında çoğunlukla kullanılır.

Basit bir şekilde montaj edilebilir olmasının yanı sıra, kanala uyum sağlayacak şekilde kelepçe ile birlikte önemli bir biçimde de monte edildiği kadar, yerinden çıkartmadan temizliğini de bu tip kanal fanlarda yapabilmek mümkündür. Kanal içi fanların en büyük özelliği sessiz formlarda çalışmasıdır. Böylelikle hem yer kaplamıyorlar hem de sessiz çalışma sayesinde de etkili bir şekilde ortamın hava kalitesini arttırmaktadır. 

Üretim aşamasında galvaniz gövdesi bulunan bu ürünlerin yüksek sıcaklığa dayanıklılığı da bulunur. Banyo, tuvalet gibi alanların havalandırma sistemi için bu ürünler kullanılır. Bununla beraber ticari alanlarda ve endüstriyel sektör açısından da yaygın bir şekilde kullanımı bulunmaktadır.

İnsanların bulunduğu ticari alanlarda da havalandırma sistemi amacıyla kullanılması konusunda spor salonlarında, ofis ve bürolarda, depo ve tiyatro gibi havalandırmanın gerekli olduğu yerlerde kullanımı yaygındır. Bu ve benzer şekilde birçok mekanda da yine kullanımı bulunur.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!