Eksen Redüktör
Bizi Ara

İkitelli Elektrik Motoru

Elektrik motorları, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Elektrik motorları genel olarak iki parçadan oluşur. Bunlardan biri sabit veya stator diğeri ise rotor yani endüvidir. Bu parçalar da kendi içinde elektrik akımını ileten parçalar, manyetik akıyı ileten parçalar, vidalar ve yataklar olmak üzere konstrüksiyon parçalarına ayrılır. Elektrik motorları alternatif akımla çalışan ve doğru akımla çalışan motorlar olarak ikiye ayrılır. Alternatif akımla çalışan motorlar elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirirken, doğru akımlı motorlar doğru elektrik akımıyla çalışır.

Elektrik Motoru Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkitelli organize sanayi bölgesinden uzun ömürlü ve düşük maliyetli elektrik motoru seçilmelidir. Seçerken de makinenin çalışacağı ortamın özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. İkitelli elektrik motoru seçerken, dikkat edilmesi gereken bazı parametreler vardır. Bunlar, işletme gerilimi ve frekansı, motor hızı, inşa tipi, saatteki şalt sayısı, çalıştırılacağı ortamın sıcaklığı, çalıştırıldığı ortamın rutubet derecesi, koruma tipi olarak sayılabilir. 

Alternatif Akım Elektrik Motorları

Alternatif elektrik motorlar ikiye ayrılır bunlar senkron ve asenkron motorlardır. Bu iki farklı motorda da eksenli iki armatür vardır bu armatürler stator ve rotordur. Stator sabit, rotor ise hareketlidir. Alternatif akım elektrik motorlarından asenkron elektrik motorları içerisinde kısa devre motorları, üç fazlı asenkron elektrik motorları, değişebilir hızlı kutup anahtarlamalı, tek fazlı asenkron motorları bulunur.  

Doğru Akım Elektrik Motorları

Doğru akım motorlarında hareketler keskin ve güçlüdür, hızları değiştirilebilir ancak bu motorlar çalışırken kıvılcım çıkabilir. Bu tip motorlarda bir kolektörü akımla beslemek için fırçaların kullanılması gerekir. Fırçalar kollektör sürtünür ve kolektörü aşındırır böylece kıvılcım üretir. Doğru akım elektrik motorlarının içerisinde, şönt motor, seri motor, sabit mıknatıslı motor, fırçasız doğru akım motoru, üniversal motor, servo motor, step motor ve ex-proof motorlar bulunur.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!