Eksen Redüktör
Bizi Ara

Motorlu Redüktör

Teknolojide yaşanan gelişmeler insan gücüne duyulan ihtiyacı her geçen gün azaltmaktadır. İhtiyaç duyulan işlemler makinalar aracılığıyla kolayca gerçekleştirilir. İhtiyaç duyulan gücün ortaya çıkmasında elektrik enerjisi büyük önem taşır. Elektrikli motor sayesinde çok sayıda işlem rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

Bazı durumlarda ihtiyaç duyulan güç miktarının artması motorların da yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olmuşsa kullanıcıların önüne farklı seçenekler gelir. Bu ihtiyacı karşılayacak farklı bir motora geçiş yapılabileceği gibi elde edilen tork değerini arttıracak redüktörler de kullanılabilmektedir.

Redüktörler ve motorlar bir arada kullanıldığında motorlu redüktör olarak isimlendirilen ürünler ortaya çıkar. Motorların ortaya çıkardığı güç, redüktörler aracılığıyla maksimum seviyeye yükselecektir. Böylece ihtiyaçlar kusursuz bir şekilde karşılanabilecektir.

Motorlu Redüktör Nedir?

Motorlu redüktörün ne olduğunu anlamak için ilk olarak redüktör motor tabilerinin tek tek ele alınması gerekmektedir. Motorlar bilindiği üzere elektrik enerjisini ya da hidro enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren araçlardır. Kullandığımız elektronik ürünlerin tamamında farklı yapıda motorlar bulunur.

Redüktör ise dilimize İngilizceden gelen bir kelimedir. “Reducer” kelimesinin dilimize uyarlanmış halidir ve düşürücü anlamına gelir. Kapalı bir dişli sistemi olan redüktörler elektrik ve hidrolik sistemlerde kullanılabilirler.

Redüktörler yüksek tork elde edilebilmesi adına motorların hızını ve beygir gücünü düşürmektedir. Bu iki değeri düşürdüğü için “düşürücü” anlamına gelen redüktör ismini almaktadır. Eğer motorlarda redüktör kullanılıyorsa bu ürünler motorlu redüktör olarak isimlendirilmektedir.

Motor Redüktör Çalışma Prensibi

Motorlu redüktörler, pek çok kullanıma uygun şekilde tasarlanan makinelerdir. Dişli çark sistemine sahip olan motor redüktör, birbirinden farklı dönme yönleri elde etmeyi kolaylaştırır. Bununla beraber farklı konumlarda yer alan redüktör, bazı miller arasında devinim işlevi görürken aynı zamanda güç de iletir. Ayrıca motor redüktörler, küçük hacimlere rağmen büyük çevrim oranı elde etmeye de uygundur.

Motor redüktör sistemi, iki döndürülen elemandan meydana gelir. Buna bağlı olarak, oluşturulan sistemde bulunan bu iki eleman arasında, devinim bağlamında bir bağımsızlık oluşturulur. Redüktör sisteminin kullanım alanları çok fazladır. Motor redüktörler, motorlarda bulunan güç ve devir ayarını değiştirmek için kullanılan bir dişli sistemidir. Motor redüktörler, doğru kullanıldığı takdirde iş yükünü oldukça hafifleten, uzun ömürlü ve hayatı kolaylaştıran cihazlardır. Bakımı ve montajı son derece basit olan bu redüktörler zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Kullanılan alana özel olarak üretim sağlanan motor redüktörler aynı zamanda güvenlidir.

Motor redüktörlerin çalışma prensibi ise, dişliler kullanılarak hız ve devri düşürebilmek ve buna bağlı olarak yüksek tork elde etmektir. Yapısal olarak redüktör ismi verilen dişli sistemine sahip olan motor tipidir. Ayrıca sabit devre sahip olan bir elektrik motorundan, değişken devirli bir dönme eylemi sağlamak için redüktör motorun çıkış şaftına bağlanır. Böylece verimli kullanım konforu elde edilmiş olur. Kısa zamanda çok daha fazla iş yapabilmek, insan gücüne olan ihtiyacı azaltmak için motorlu redüktörler gereklidir.

Motorlu Redüktör Ne İşe Yarar?

Redüktörler, sabit devirle çalışan elektrik motorlarında değişken devirli dönme hareketinin elde edilmesi için motorların çıkış şaftına bağlanır. Redüktör motorlar üç farklı parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar dişli yatak, dişli çark ve millerdir. Üretiminde demir, alüminyum ya da çelik gibi malzemeler tercih edilir.

Redüktörlerin kullanım amacı;

  • Farklı yönlere dönmeyi sağlamak,
  • Küçük hacimlerde yüksek çevrim oranı ortaya çıkarmak,
  • Araçların milleri arasındaki güçleri ve devinimi iletmek,
  • İki elemanın dönmesi sırasında bu elemanlar arasındaki bağımsızlığı sağlamak, şeklinde sıralanmaktadır.

Temelde hızı ve beygir gücünü düşürüp yüksek tork elde etmeye yarar. Motorların zorlanacağı ya da başaramayacağı durumlarda bu seçenek devreye girerek verimlilik sağlayacaktır.

Motorlu Redüktörün Kullanım Alanları

Redüktörler birçok farklı motor tipinde tercih edilebilir. Bu durumda motorlu redüktör olarak isimlendirilen parçalar çok sayıda araçta kullanılmaktadır. Redüktör motor genellikle ağır cisimleri hareket ettirmek amacıyla kullanılmaktadır. Çok fazla güce ihtiyaç duyulduğu anda devreye giren ürünlerdir.

Çimento, demiryolu, metal işleme ve güç dağıtımı gibi sektörlerde motorlu redüktör kullanımı son derece yaygındır. Bu sektörlerde tercih edilen;

  • Mikser,
  • Vinç,
  • Konveyör,
  • Taşıyıcı,
  • Değirmen,
  • Kırıcı, gibi araçlarda tercih edilmektedir.

Redüktörler elektrik motorlarının genel çalışma prensiplerini değiştirmez. Yalnızca ekstra etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple de birçok farklı araç üzerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Motorlu Redüktör Fiyatları Ne Kadar?

Motorlu redüktör ihtiyacının ortaya çıkmasının ardından satın alacak olan kişiler fiyatları araştırmaya başlarlar. Redüktör motor fiyatları oldukça değişkendir ve net fiyatları vermek mümkün olmaz. Fiyatların farklılık göstermesinde de birçok farklı etmen söz konusudur.

Motorlu redüktörlerin fiyatlarında marka son derece önemlidir. Dünya üzerinde tanına ve güven veren markaların ürettiği motorlu redüktörler biraz daha pahalı olacaktır. Ancak bu durumda kullanılan malzemenin kalitesi arttığından daha uzun ömürlü motorla elde edilir.

Tercih edilen motorun türü de önem arz eder. Redüktörler birçok farklı motor ile çalışabildiğinden motorlu redüktörler farklı özelliklere sahip olabilen ürünlerdir. Çalışma alanına uygun ürünler seçilerek fiyatları öğrenilebilir.

Uygun Fiyatlarla Motorlu Redüktör Nasıl Alınır?

Elektrik motorlarının fiyatları konusunda bilgi sahibi olan kişiler doğru bir alışveriş için firmamızın tercih edilmesi gerektiğini de çok iyi bilirler. Aynı durumlar motorlu redüktör için de geçerlidir.

Eksen Redüktör olarak 2001 yılından itibaren hizmet veren firmamız Türkiye’nin dört bir yanında sanayi kuruluşlarının taleplerini karşılamaktadır. Ürünlerimiz her zaman kendisini tüm dünyaya kanıtlamış olan markalar tarafından üretilmektedir. Tamamı piyasadaki en uygun fiyatlarla satışa sunulur.

Firmamızın redüktör motor ürünlerinde uygun fiyatlar sunabilmesi resmi satış noktası olmasından kaynaklanır. Direkt olarak ürünleri üreticilerinden aldığımız için aracı masrafları sürece dahil olmaz. Böylece firmamıza başvurarak çok uygun fiyatlarla motorlu redüktör satın alabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!