Eksen Redüktör
Bizi Ara

Redüktörlü AC Motor

AC motor, alternatif akıma bağlı olarak çalışan elektrik motorlarıdır. Özellikle de sanayi ortamında enerji tasarrufu ve yüksek tork elde etmeye yarayan redüktörlü AC motorlar oldukça işlevsel bir motor çeşididir. Mevcut bulunan bir elektrik kaynağında meydana gelen gerilim sırasında periyodik olmak üzere şiddet- yön değişimi gerçekleşiyorsa ve bulunan bu kaynağa iletkenler sayesinde bağlı bulunan yükteki akım da aynı şekilde şiddet- yön değişimi yaşanıyorsa, elde edilen bu elektrik akımına alternatif akım yani AC denmektedir.

AC motor ise, bu akımdan faydalanılarak ivme kazanmasına yarana elektrik motorlarına verilen isimdir. Bu motorlar çoğunlukla yüksek güç ve frekansa ihtiyaç duyulan uygulamalarda sıklıkla tercih edilir. Kullanım konforu ve verimlilik konusunda tatmin edici sonuçlar sunan AC motor tipleri hızlı ve kolay konumlama avantajı sayesinde vakitten ve nakitten tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca hareket kontörlü gereken uygulamalarda pratik kullanım sağlar. AC motorlar, kolay kolay bakım ve tamir ihtiyacı ortaya çıkarmayan ürünler olduğu için maliyet konusunda oldukça uygun fiyatlıdır.

Yüksek Torklu AC Motor

Yüksek torklu AC motorlar genel itibariyle bakıldığında, iki kısımdan ortaya çıkar. Bu kısımları Rotor ve stator oluşturmaktadır. Stator, motorun sabit duran kısmıdır. Makinenin çalışması için gereken manyeto-motor kuvvetini oluşturur. Rotor ise motorun haraketli olan parçasına verilen isimdir. Statorda oluşan manyeto-motor kuvvetinden oraya çıkan manyetik enerjiyi mekanik enerjiye döndürür.

Senkron motorlar ve asenkron motorlar olma üzere iki özellikte AC motor türü bulunur. Senkron ismi verilen motorlar statora iletilen elektrik akımıyla hareket edebilir. Asenkron motorlar ise indüksiyon akımıyla çalışabilen motorlar olduklarından, mevcut bulunan akımla aynı frekansa ulaşmaları mümkün değildir. Yüksek torklu AC motorlar genel itibariyle üç fazlı elektrik özelliğiyle çalışsa da tek fazlı ya da iki fazlı asenkron motorlar da bulunur.

Senkron motorlar pek fazla tercih edilmediğinden, AC motorlar Asenkron motorlar olarak bilinmektedir.

AC Motor Kw

AC motor hız kontrol sürücüleri, günümüz teknolojisinde mosfet DC sürücülerinin yerini AC motor hız kontrol cihazlarının almasıyla daha pratik bir hal almıştır.

Bu sebeple, IGBT üretiminin ortaya çıkardığı ek maliyetlerin düşmüş olması mikroişlemciler de bulunan hız kontrol cihazı fiyatları daha düşmüştür ve bu cihazların tercih edilmesi oldukça yaygınlaşmıştır.

Motor piyasasında birden fazla hız kontrol cihazı üretici bulunmaktadır. Özellikle endüstride üretimi sağlanan hemen her motor AC sürücü aracılığı ile hız kontrolünden geçmektedir. Bu sayede makine sektörü ve makine üretici de fazlasıyla rahatlamış, müşterilerine de üretim kalitesi, enerji tasarrufu, motorların daha sağlıklı çalışması gibi avantajlar sağlamıştır.  Hız kontrol cihazlarının yıllar içinde gelişmesiyle, şebekeye gürültü veren ve boyutları küçük cihazların yerini daha işlevsel, kolay kullanım konforu sunan cihazlar almıştır.

AC motor hız kontrol sürücüleri birden fazla makinede kullanılması basit, kontrolünün kolay ve tamirinin kısa sürede yapılabilir olmasından kaynaklı olarak, küçük ya da orta güçlerde AC motor kontrolü için AC motor sürücüleri aktif şekilde kullanılmaktadır.

AC Motor Devir Ayarı

Genel itibariyle motor sürücü ürünleri endüstrinin temel prensibi olan indüksiyon motorlarının torkunu ve hızını kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ortaya koyulan bu motor sürücü teknolojisi, sürüş işleminden elde edilen verim arttırırken aynı zamanda tam bir motor hızı kontrolü sağlamaktadır. Düşük kapasite gerektiren uygulamalarda, sürücü makinenin hız ayarını düşürerek enerji tasarrufu sağlayabilir. AC motorlar genellikle 1 faz giriş, 3 faz çıkış ve 3 faz giriş, 3 faz çıkış olarak üretilmektedir.

AC motorların çalışma prensibi ise, 3 fazlı stator sargılarında bulunan gerilimin yönünün doğru bir sıralama ile ortaya çıkarmasıdır. Ortaya çıkan bu manyetik döner alan, motorun aktif şekilde dönmesinin önünü açar. AC motor sürücüler üç kısımdan oluşur;

Doğrultucu: 3 fazlı olan 50 HZ’lik şebeke, doğrultucu aracılığıyla DC akımına dönüşür.

Evirici: Motorda bulunan tüm fazların, pozitif veya negatif DC baraya belli sıralamada bağlar.

Ara devre: Ortaya konulan bu DC gerilimi kapasitesi, bobinlerden meydana gelen ara devreyle darbeleri fitreler.

AC motor sürücüler, kolay kolay arıza veren cihazlar olmasa bile uzun vadede doğru şartlarda kullanılmazsa, belirli arızalar çıkabilir. Sürücüye yağ kaçması, nemli ortamda uzun süre kalması, oksitlenme, yoğun tozların cihazın içine kaçması bu arızalara sebep olabilecek başlıca durumlardır.

AC Motor Sürücü Fiyatları

İhtiyacınıza karşılık verebilecek tüm özelliklere sahip olan motor çeşidi, standart AC motor olabileceği gibi çok daha farklı özelliklere sahip bir motor da olabilir. AC motor satışı yapan pek çok firma bulmak oldukça kolaydır. Her bir firma farklı materyaller kullanarak üretim sağlarken, birbirinden farklı fiyatlandırma politikası da uygulamaktadır.

Bu noktada yapılması gereken işinizi en verimli biçimde karşılayacak olan AC motor sistemi hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olabilmektir. Yeterli bilgiye sahip olmak demek, daha bilinçli alışveriş yapmanın önünü açacaktır.

Uzun süren araştırmalar sonucu ürün özellikleri, firma ve fiyat karşılaştırması yapmalısınız. Sadece uygun fiyatlı diye satın aldığınız motor, ihtiyacınıza yeterli cevabı vermeyebilir ve uzun vadede arıza verme ihtimali de vardır. Bu sebeple, motor satın alırken önceliğiniz daime ürün kalitesi olmalıdır. Güvenilirliğinden ve ürün kalitesinden emin olduğunuz bir firma seçerseniz, hem zamandan hem de bütçeden tasarruf etmiş olursunuz.

Eksen Redüktör, üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirmiş olduğu tüm motor tiplerinde olduğu gibi, AC motor üretimini de son derece imtina ederek gerçekleştirmektedir. Müşteri memnuniyetini ve müşteri ihtiyacını son derece önemseyen Eksen Redüktör, kaliteli ürün materyalleri ile uzun yıllar sorunsuz motor kullanım konforu sunar.

Alışveriş öncesi teknik bilgi ve destek verildiği gibi, alışveriş sonrası ürün garantisi de tamamen firmamıza aittir. Nitelikli ürün ve düşük maliyetle uzun süre motor kullanımı için Eksen Redüktöre’e göz gezdirmeden karar vermeyin.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!