Eksen Redüktör
Bizi Ara

Santrifüj Pompa Nedir?

Santrifüj pompa temel olarak basınç ile çalışan elektrikli aletlere verilen isimdir. Günümüzde çeşitli nedenler ile suyun bir noktadan başka noktaya tahliye edilmesi gerekmektedir. Yağmur sularının tahliye edilmesi, atık suların tahliye edilmesi ya da sel baskınları sonucunda tahliye yapabilmek için Santrifüj pompalar kullanılır. Santrifüj pompa nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Santrifüj pompa basınç temelli çalışmaktadır. İçerisinde yer alan dönen parçalar ile belirli bir alanda emme gücü oluşturmak için tasarlanan bu ürünlerin kullanım alanı aynı zamanda zirai sulama amaçları da olabilmektedir. Su kanallarından su çekmek için kullanılan bu pompa çeşitleri ile kısa sürede su çekmek mümkündür. Günümüzde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Santrifüj Pompa Nasıl Çalışır?

Temel çalışma prensibi bir basınç alanı oluşturarak sıvıları bu alana çekmek olan bu pompanın çalışma ayrıntıları oldukça ilginçtir. Öncelikle pompa içerisinde bir vakumlu alan oluşturulur. Bu vakumlu alan suyu içerisine çeker. İçeriye çekilen su pompa içerisinde yer alan çarkı çevirir. Dönen çark ise pompa içerisinde yer alan suyu dışarı atar. Pompalarda sıvı kullanımı gereklidir.

Temel mantığı bu şekilde olan santrifüj pompaların farklı parçaları bulunmaktadır. Çark adı verilen enerji kinetik enerji değerini hidrolik enerjiye çevirmektedir. Aynı zamanda bunun dışında salyangoz adı verilen bir parça daha vardır. Bu parça suyun tahliye borusuna iletilmesini sağlamaktadır. Bunların dışında difüzör, salmastra kutusu gibi farklı parçacıklar da bulunmaktadır.

Santrifüj pompa Nerelerde Kullanılır

Kullanım amacı oldukça fazladır. Suyun bir yerden başka yere tahliye edilmesini sağlaması kullanım alanlarının genişlemesine neden olmuştur. Günümüzde zirai sulama amaçları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda sel felaketleri sonrasında mekanlarda bulunan suyun bina dışına atılması için de kullanılmaktadır. İçme suyu amacı için açılan kuyulardan su çekmek için de tercih edilmektedir. Petrol sanayinde ve petrokimya alanında da yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Aynı zamanda kanalizasyon ile ilgili sorunların giderilmesinde de önemli bir destek vazifesi görmektedir. Değişik ebatlarda farklı alanlarda kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Birçok ticari amaç için tercih edilen önemli bir üründür. Ülkemizde de genellikle zirai amaçların yanı sıra farklı amaçlar için de tercih edilmektedir.

Pompa Çeşitleri

Su tahliyesi için tercih edilen farklı pompa çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin dişli pompa yine su tahliyesinde kullanılmaktadır. Genel olarak bu pompada dişliler yardımı ile suyun yer değiştirmesi sağlanmaktadır. Dişli pompalar da santrifüj pompalar gibi yüksek basınç oluşturma yeteneğine sahiptir. Kullanılan bir diğer pompa çeşidi ise paletli pompadır. Su Pompaları sıvıyı aktarmakla görevlidir.

Paletli pompalar genel olarak düşük ses seviyeleri ile kapalı alanlarda tercih edilen pompa türüdür. Genellikle yüksek debili su aktarımı imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda düşük ebatlı olması da bir artısı olarak öne çıkmaktadır. Geneli olarak pompalar bir basınç alanı oluşturarak suyun tahliye edilmesini ve yer değiştirmesini sağlamaktadırlar. Bunların yanı sıra dalgıç pompa çeşitleri de kullanılabilmektedir.

Santrifüj Pompa Çeşitleri

Santrifüj pompalarda kendi içerisinde farklı adlar ile nitelenmektedir. Mesela domestik pompaların kullanım için mono blok pompa çeşitleri tercih edilir. Üstün özelliklere sahip, kendinden emişli santrifüj pompa çeşitleri de bulunmaktadır. Bazı modellerde emiş gücü yüksek olup, aynı zamanda bu pompa çeşitleri paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bu ürünler farklı tip pompalardır.

Kendinden emişli olanlar arasında çelik malzemenin dışında dökümlü modeller de ön plana çıkmaktadır. Kademe sayıları açısından farklı kademe sayısına haiz modeller bulunur. Tek kademeli çalışan santrifüj modeller de bulunmaktadır. Aynı zamanda kademeli santrifüj modelleri ile turistik tesislerde ve yağmur suları tahliyesinde rahat bir kullanım imkânı sağlanarak su tahliyesi yerine getirilmektedir. Pompa çıkışına bağlanan motorlar yer almaktadır.

Santrifüj Pompa Fiyatları

Fiyat olarak ise farklı modellerin fiyatları değişmektedir. Fiyatlandırma aşamasında kullanılan malzeme ve özellikler önemlidir. Tek kademeli ya da çok kademeli modellerin fiyatları birbirinden farklıdır. Bunun yanında kullanılan ham madde de önemlidir. Genellikle döküm olanlar fiyat olarak diğerlerine göre daha uygundur. Aynı zamanda uzun süreli kullanım için paslanmaz çelikten imal ürünler tercih edilmektedir.

Günümüzde farklı ihtiyaçlar için farklı ürünlerin kullanıldığı görülmektedir. Aynı zamanda müşterilerin beklentileri ve firmaların fiyat politikaları nedeni ile de firmaların fiyat açısından çeşitli seçenekler sunduğu görülmektedir. Ülkemizde yaygın kullanımı nedeni ile çok sayıda insan ticari amaçlar için bu ürünleri yaygın olarak kullanmaktadırlar. 

Gamak Elektrikli Motorları

Su pompası işlevini gören elektrikli motorların yaygın kullanım alanları bulunmaktadır. 

Genellikle bu motorlar 50 Hz frekans değerlerinde çalışmaktadır. Tek fazlı olarak tercih edilebilmektedirler. 380 volt ile çalışan modelleri de bulunabilmektedir. Bu modeller de genellikle 50 hertz seviyesinde çalışır. Volt olarak 440 volt seviyesinde modeller bulmak da pek ala mümkündür. Bu yüksek seviyede çalışan modellerde çalışma frekansı 60 hertz seviyesindedir. 

Bu ürünlerde genel olarak elektromanyetik frenli motorlar tercih edilmektedir. Yüksek verim için tercih edilen bu ürünler IE2 ve IE3 standartları ile de uyumludur. Motor yedek parçaları ile de zaman zaman yaygın kullanım imkânı sağlanabilmektedir. Birçok farklı modelin kullanılması mümkündür. Ülkemizde çeşitli amaçlar için bu ürünlerin farklı pompa çeşitleri kullanılabilmektedir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!