Eksen Redüktör
Bizi Ara

Servo Motor

Servo motor, bulunan mekanizmalarda açı ve doğru pozisyon, hız ve ivme hareketini kontrol edebilen tahrik sistemidir. Yani servo sistem hareket kontrolü yapma özelliklerine sahip bir düzenektir. Servo motor çeşitleri, günümüzde kullanılan robot kollarında en sık kullanılan motor çeşidi olmakla beraber, RC uygulamalarda da sıklıkla tercih edilen makinelerdir. Servo motor olarak bu sistem, öncelikle uzaktan kumandalı araçlarda kullanılmıştır.

Uygulama alanına özel üretilen servo motorlar, istenilen pozisyonu alabilmesi ve yeni bir komut gelmediği sürece bulunduğu pozisyonu değiştirmemesi için tasarlanmışlardır.

Servo Motor Nedir?

Servo motor, içerisinde bulunan mekanizmanın işleyişini ve buna bağlı hatayı algılayan motor türüdür. Doğrusal ve açısal pozisyonu geri besleme düzeneği ile kontrol edildiği ve oluşan hatayı gideren otomatik bir cihazdır. Ebat olarak küçük çaplı ve içerisinde genel itibariyle kompanzasyon sargısı bulunmaktadır. Kuvvetli manyetik alana sahip boyu uzun, doğru akım motorlarına servo motor adı verilmektedir.

Kullanılırken hız kontrol sistemine bağlanmış AC servo motorlar, basit bir indüksiyona sahip olsalar da servo motor olarak isimlendirilir.

Servo motorların iç kısmında motorun hareket etmesini sağlayan bir DC motor bulunmaktadır. Bu motorun dışında ise bir dişi mekanizması, bir motor sürücü devresi ve potansiyometre yer almaktadır. Potansiyometre, dakikada motor milinin dönüş miktarını hesaplar. Servo içerisinde bulunan DC motor, hareketlendikçe potansiyometre de dönmeye devam eder. Ardından kontrol devresinde motorun bulunduğu pozisyon ile beklenilen pozisyon karşılaştırılır ve motor sürme işlemini aktif şekilde gerçekleştirmeye başlar.

Servo motorlar, diğer motorlar gibi harici bir motor sürücüye ihtiyaç duymadan çalışma özelliğine sahiptir. Genel olarak çalışma açıları, 180 derecelik standart olan servolar, özel istek üzerine 360 derecelik dönme açısı bulunan motor özelliklerine sahip şekilde de üretilebilmektedir. Servo motorlar, çoğunlukla 4.8- 6V gerilimle işlem görmektedir. Ancak 7.4V özellikte daha yüksek gerilime uygun tipte servo motorlarda mevcuttur.

Servo motorlar, hareket etmesi hususunda bir komut aldıklarında, öncelikle komut aldıkları pozisyona geçmek için harekete geçerler. Ardından da bu pozisyon da kalırlar.  Bu motorlar, bulundukları pozisyonu koruduğu sırada, kendilerine dışardan bir güç uygulanması halinde, bu güce sonuna kadar direnirler. Ancak bu konumu sonsuza kadar korumaları mümkün değildir. Servo motor, her 20 ms içinde, bir adet pals değeri okuyabilme özelliğine sahiptir. Bu pals uzunluğu, motorun dönüş işlemini belirlemektedir. Konumunu koruması istenen servo motor için bu palsın tekrar edilmesi gerekecektir.

Selvo motorların harekete geçmesi için gereken pals genişliklerinin en üst ve en alt düzeyde değerleri vardır. Bu değerler değişkenlik gösterebilir. Ancak genel itibariyle bir servo motorun minimum pals genişliği 1 ms, maksimum pals genişliği ise 2 ms olmaktadır.

Fırçalı Servo Motor

Bir kısmında hareket bulunan bir proje üzerinde çalışmalar yapıyorsanız, bu çalışmaların en sağlıklı şekilde ortaya çıkması için ancak fırçalı servo motorla mümkün olacaktır. En basit motor tipi olarak bilinen fırçalı servo motorların bir diğer ismi DC motordur. Bu motor türü hemen her yerde karşılaşılması olası olan hareketli oyuncaklar, telefonun titreşim görevi, şarjlı matkaplarda yaygın olarak kullanılır.

Fırçalı motorlar birkaç tane parçadan meydana gelen basit motor tipidir. Fırçalı motorun kasasının dış kısmında, stator mıknatıslar yer alır. Bu mıknatıslar, bir tarafta negatif diğer tarafta pozitif olarak kullanılan kalıcı mıknatıslardır. Fırçalı motorun orta kısmında ise motor miline bağlı, armatür ismi verilen metal plakalarla bağlı üç tane tel sargısı bulunur.

Bu sargıların motor şaftından ve karşı tarafından komütatör, sargılara metal plaka ile bağlı bulunur. En son bu şekilde tasarlanan motorun adını verdiği fırçalar, motorun tam motor milinin karşı bölmesinde yer alması adına yerleşimi gerçekleştirilir.

Fırçalar, komütatör ile direkt temasa geçerler. Ardından fırçalara DC gerilimi aktarıldığında, bu gerilim sırasıyla sargılara güç aktarımı sağlayan komütatöre geçer. Son olarak bu elektrik girişi, armatörün etrafında manyetik bir alan oluşturarak motorun çalışmasını sağlar.

Ayrıca armatürün sol kısmı, sol stator mıknatısıyla, sağ kısımda bulunan mıknatısa doğru itilir. Armatürün sağ kısmı ise sağ mıknatıs aracılığı ile sol bölüme doğru itilir.

Servo Motor Özellikleri

Servo motorların farkı bir akımla çalışanlarına AC, doğru bir akımla alışanlarına ise DC motor denilmektedir. Bu motorlar, elektronik yapıyla tasarlanmış devreler sayesinde kullanılır. Günümüzde sıklıkla kullanılan servo motor sürücüsü, mikroişlemci kontrol düzeneğine sahip dijital yapıya sahiptir. Fırçalı olan motorlar ise maliyeti daha düşük şekilde üretilmektedir. Çalıştırılması daha kolay ve daha güvenilir olan bu motorlar, çok daha yüksek kullanım verimi elde etmenizi sağlar.

Servo motorların kullanım alanları da oldukça geniştir. Özellikle de robot teknolojisinde en sık tercih edilen motor çeşididir.

Günlük yaşamın içinde de sıklıkla karşılaşılan servo motorlar, oldukça işlevsel ve hayatı kolaylaştıran cihazlardır. Servo motor satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan ilki servo motora dair yeterli teknik bilgiye sahip olmaktır. Ardından ürünler ve firmalar arası kalite ve fiyat karşılaştırılması yapılmalıdır. Sadece uygun fiyatlı diye tercih edilen servo motorlar, uzun vadede arıza çıkarır ve hem nakitten hem de zamandan kaybetmenize neden olur.

Eksen Redüktör bu noktada kaliteli ürün tedariği ve gerekli teknik destek ile doğru alışveriş yapmanın önünü açıyor. Müşteri ihtiyacına ve beklentisine yönelik motor üretimi sağlayan firmamız, kullanıma ve alana özel üretim de yapabilmektedir. Web sitemizde yer alan her kesime hitap edecek nitelikte ve çeşitlilikte yer alan motor çeşitlerinden size en uygun olanı tek tıkla satın almanız mümkün. Sadece nasıl bir servo motora ihtiyacınız olduğuna karar verin ve gerisini Eksen Redüktör’ün tecrübeli ekip arkadaşlarına bırakın. Eksen Redüktör, hayatınızı kolaylaştırırken kaliteli üretimi ve uygun fiyatlarıyla bütçenizi de korumayı hedefliyor.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!