Eksen Redüktör
Bizi Ara

Yüksek Verimli Motor Nedir?

Endüstri kollarının tamamında en önemli konuların başında enerji tüketimi ve enerji tasarrufu olgusu gelmektedir. Üretilen üründen bağımsız olarak bütün işletmelerin üzerinde durduğu konu maksimum enerji tasarrufunun nasıl sağlanacağıdır.

Enerji maliyetlerinin her geçen gün artış göstermesi ve doğal enerji kaynaklarının git gide azalması başta gelişmiş ülkelerde yer alan işletmeler olmak üzere tüm bilinçli işletmeleri maksimum enerji tasarrufu prensibi ile çalışmaya zorlamaktadır.

Sanayi sektöründe yer alan birbirinden farklı çalışma kollarını ele alırsak en yaygın biçimde kullanılan cihazların elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirerek, birçok farklı uygulamada en kusursuz çözümü sunan elektrik motorları olduğu söylenebilir.

Endüstride kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık olarak %65’i elektrik motorları tarafından tüketilmektedir. Dünya üzerinde elektrik enerjisinin tüketimi ve etrafa CO2 salınımı konusunda motorların çok önemli görevleri olduğu söylenebilir. Çok fazla dikkat edilmeyen yüksek giderler genellikle elektrik tüketimi ile alakalı olur.

Motorlarda son teknoloji ürünler tercih edilerek dünya genelinde hesaplanan ve planlanan yıllık enerji tasarrufu 34 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Bunun gerçekleşebilmesi için de yüksek verimli motor kullanılması gerekir.

Enerji tasarrufu için yüksek verimli motor kullanılması çok önemlidir. Ancak işletmeler hala yüksek verimli motor nedir sorusunun yanıtı konusunda bilgi sahibi değildir.

Motorun verimlilik değeri mekanik çıkışındaki gücün çekilen elektriksel güce oranını tarif eder. Kaliteli malzeme kullanımı, iyileştirilmiş tasarım ve iyileştirilmiş üretim teknikleri ile birlikte yüksek verimli elektrik motorları standart elektrik motorlarına göre harcanan her birim elektrik enerjisi için daha fazla mekanik güç ortaya çıkarmaktadır.

Yüksek Verimli Motor Kullanımının Faydaları Nelerdir?

 • Verimliliği yüksek seviyede olan motorların kullanımı ile birlikte CO2 salınımında %68’e varan azalma sağlanabilmektedir.
 • Motorun satın alım aşamasında ödenen ücret, aynı motorun 8-12 hafta boyunca çalışması durumunda harcayacağı elektrik fiyatına karşılık gelir.
 • Ana para değeri, yüksek verimli motorun ömrü boyunca ortaya çıkacak çalışma maliyetinin yalnızca %1’lik kısmını temsil eder.
 • Yüksek verimliliğe sahip motorlar en düşük seviyede çalışma maliyeti sunar.
 • Daha uzun süre çalışmak mümkündür.
 • Yüksek güvenilirlik ile kullanıcılarına sunulur.
 • Bakım maliyetleri çok daha düşük seviyelerde seyreder.
 • Yüksek verimli motorlar çok düşük sıcaklık değerlerinde çalıştıkların için motorun rulman ya da sarımlarına minimum seviyede zarar verir. Bu parçaların da ömrü uzadığı için maliyet azalır.

Motor Verimliliği Neden Önemli?

Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinin %40’ından elektrikli motorlar sorumludur. Elektrik motorlarının verimliliği yükseltildiğinde enerji tasarrufu sağlanacak, işletim giderleri düşecek ve Türkiye’nin büyüme verileri yükseliş gösterecektir. Enerji verimliliğinin yeni bir motor satın alırken dikkat edilmesi gereken etmenlerin başında gelmesi gerekmektedir.

Standart elektrik motorları üzerinden örnek vermek gerekirse günde 10 saat çalışan 15 kW’lık bir elektrikli motorun yıllık elektrik tüketimi 8 bin TL seviyesini aşmaktadır. Elektriğin birim fiyatının her geçen gün yükseldiği düşünülürse bu miktarın da yükseleceği kolayca anlaşılabilir. Ortaya çıkan bu kullanım maliyeti motorun kendi fiyatının yaklaşık olarak 10 katıdır.

Motorların kendisinden çok kullanılan elektrik enerjisine ödenen ücretin yüksek olduğu bu dönemlerde motor verimliliği çok büyük önem arz eder. Her zaman yüksek verimli motor tercih edilmesi gerekmektedir.

Yüksek Verimli Motor Ne Zaman Satın Alınmalı?

Yüksek verimli motorların fiyatları standart motorların fiyatlarına göre biraz daha yüksek seviyelerdedir. Elektrik motoru kullanacak olan işletmeler satın alma işlemlerinde ödeyecekleri ücretlerin yüksek olması sebebiyle bu ücretlerin ne kadar sürede geri dönüş yapacağını merak etmektedir.

Her ne kadar yüksek verimli motorların kullanım alanına göre değişiklik gösteriyor olsa da ödenen fazla ücretler çok kısa bir sürede kendisini geri ödemeyi başaracaktır. Tüketim maliyetlerinin çok yüksek olduğu bu dönemde geri kazanımdan şüphe duyulmasına gerek olmaz.

Yüksek verimli motorların satın alınması konusunda karar veren işletmeler bunun için en uygun zamanları kollarlar. Aslına bakıldığında her zaman yüksek verimli motorlara geçiş doğru bir hamle olur. Ancak işletmeler genellikle belirli dönemlerde bu geçişi gerçekleştirmektedir.

 • Yeni kurulacak olan işletmelerin her zaman yüksek verimli motorları tercih etmesi gerekmektedir.
 • HVAC ekipmanları, kompresör ya da pompa alımlarında yüksek verimli motorlara yönelim gösterilmelidir.
 • İşletmede yer alan ekipmanlarda ve proseslerde büyük çaplı bir yenileme dönemine girildiyse yüksek verimli motora geçiş sağlanmalıdır.
 • Standart verimli olan motorlar yandığında ve kullanılamaz hale geldiğinde yerine yüksek verimli motorlar satın alınmalıdır.
 • Kullanılan motorlar gereğinden fazla güç üretiyorsa ve az yükleniyorsa büyük zararların engellenmesi adına yüksek verimli motorlara geçilmelidir.
 • Bakım ve enerji tasarrufu programları kapsamında işletmelerde değişimler başlatılmışsa bu motorlara geçiş yapılarak tasarruf programları tamamlanmaktadır.

Yüksek Verimli Motor Fiyatları Ne Kadar?

Elektrikli motorlarda belirli bir fiyattan bahsetmek çok mümkün olmaz. Elektrikli motorların fiyatı belirli bir sınır olmadan yükselebilmektedir. Çok düşük seviyelerde güç üreten elektrik motorları ile devasa işletmelerde kullanılan motorların aynı fiyatlarda olması beklenemez. Bu da yüksek verimli motorların fiyatlarının net bir şekilde dile getirilmemesi anlamına gelir.

Yüksek verimli motorların standart verimli motorlar ile karşılaştırılması mümkün olacaktır. Yüksek verimli motorların fiyatı genel olarak standart verimli motorlardan %50 oranında daha fazladır. Üretici markaya ve motora göre bu oran değişebilir. Ancak ödenen bu yüksek bedeller çok kısa bir dönemde karşılığını verir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!