Eksen Redüktör
Bizi Ara

Elektrik Motorları Çeşitleri

Sanayilerde sürekli olarak kullanılan elektrik motorları kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır. Elektrik motorları çeşitleri temelde 2 ana çeşit üzerinden incelenmektedir. Bu çeşitler;

  • AC motorlar,
  • DC motorlar, şeklinde isimlendirilir.

Elektrik motorları çeşitleri arasında AC motorlar her zaman çok daha fazla kullanılan motorlardır. Sürekli olarak talep görürler ve kendi içerisinde de çok farklı çeşitlere ayrılır. DC motorlar kullanım alanına bağlı olarak avantajlar sunan motorlar olduğundan özel olarak ihtiyaç halinde satın alınmaktadır.

Firmamız hem AC hem de DC motorun satışını gerçekleştirir. Çok daha fazla talep görmesi sebebiyle AC motor çeşitlerimiz daha fazladır. Dünyanın en önemli markalarının ürünlerini sitemiz üzerinden çok rahat bir biçimde satın alabilirsiniz.

AC Motor Nedir?

AC motorlar normal şartlarda kendi içerisinde iki çeşide ayrılır. Bunlar asenkron ve senkron olarak isimlendirilir. Ancak Senkron motorlar genelde tercih edilmediğinden AC motorlar asenkron motor olarak da anılmaya başlamıştır.

AC motor, stator sargıları sayesinde aldığı elektrik enerjisini rot kısmında gerçekleştirdiği dönme hareketi ile mekanik enerjiye çeviren elektrik motorudur. Sanayilerde en çok tercih edilen motorlar AC motorlardır. Çalışma prensibi açısından bu tip motorlar indüksiyon motorları olarak isimlendirilir.

AC motorların yapısında stator, rotor, gövde, kapaklar, rulmanlar, yataklar ve soğutucu pervane gibi bölümler yer alır. Firmamız motorların satışını gerçekleştirdiği gibi bu bölümlerin ve parçaların da ayrı olarak satışını gerçekleştirir.

AC Motor Çeşitleri Nelerdir?

AC motorlar kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır. Genellikle kullanıcılar için faz sırası önemlidir ve faz sırasına göre AC motorlar tek, iki ve üç fazlı AC motor olmak üzere üçe ayrılır.

AC motorlarda döner bir alan meydana getirmek için bir sargı ve bir faz yeterli olmaz. Ana sargının dışında yardımcı bir sargıya ihtiyaç duyulmaktadır. Yardımcı sargılar oluklara 90° fark ile yerleştirilip ana sargıya paralel olarak bağlanırlar ve bu motorlar tek fazlı AC motor olarak isimlendirilir.

İki fazlı AC motorlarda ise stator kısmında sargı eksenleri arasında 90°elektriksel açı yapan iki tane fazlı sargı yer almaktadır. İki fazlı AC motorlar otomatik AC motor kontrol devrelerinde servo motorlar olarak kullanılırlar.

Üç fazlı motorlarda ise tek fazlı motorlardan farklı olarak sargı eksenleri arasında 120° açı yer almaktadır. Üç tane farklı sargı söz konusu olur. Bu sargılar kendi aralarında yıldız ya da üçgen şeklinde bağlanabilmektedir.

DC Motor Nedir?

Doğru akım elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmek amacıyla kullanılan motorlar DC motor olarak tanımlanmaktadır. DC motorlar doğru akım generatörü, doğru akım motoru ya da doğru akım makinası olarak da isimlendirilir.

Herhangi bir iletkene doğru akım uygulandığında iletken, sabit manyetik alan ortaya çıkaracaktır. Bu manyetik alan da S ve N kutuplarının oluşmasını sağlar. Bu alanın içerisine giren cisimler sabit mıknatısların gösterdiği etkileri gösterecektir. İletken cisimleri kendilerine çekmeye başlarlar.

Genellikle kullanılan elektrik motorları AC motorlar olduğundan DC motorların parçalarını bulmak zor olacaktır. Ancak firmamız bu konuda da ihtiyacınız olan hizmeti sizlere sunar.

Ex-Proof Motor Nedir?

AC ve DC motorlar dışında özel üretim olan motor çeşitleri de yer almaktadır. Ex proof motorlar da bunlardan bir tanesidir. Patlayıcı ortamlarda motor kullanılması gerekiyorsa bu motorların tercih edilmesi gerekmektedir.

Ortamda patlayıcı gaz, toz ya da buhar varsa ex proof motorlar kullanılarak patlama ihtimali ortadan kaldırılır. Ex proof motor koruma sınıfına göre yüzey sıcaklığı sınırlandırılmış olan bir motor çeşididir. Sıcaklık yükselmediği için ortamda patlamaların olmasını engeller.

Ex proof motorlarda alev, kıvılcım ya da ark sızdırmazlık özelliği de yer alır. Motorun çalışması sırasında ortaya çıkabilecek bu etmenler kesinlikle motorun dışına sızmaz. Böylece patlama ihtimali tamamen ortadan kalkmış olur.

Sanayide sıklıkla tercih edilen AC motorlar ile ex proof motorların yapısı oldukça farklıdır. Bu motorlarda herhangi bir ısınma söz konusu olmadığı için tiner, benzin, alkol ya da solvent kullanılan işletmelerde rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Herhangi bir yanma sorunu dahi çıkmayacaktır.

Ex proof motorların dezavantajı ise diğer çeşitlere göre daha pahalı olmasıdır. Fiyatının yüksek olması işletmeleri düşündürse de patlama durumunu göze alınamayacağı için işletmeler bu motoru satın almayı tercih ederler.

Elektrik Motor Çeşitleri Nereden Satın Alınır?

İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak olan motor, standart bir AC motor olabileceği gibi çok özel bir üretim aşamasından geçen ex proof motor da olabilir. İhtiyacınızın optimum düzeyde karşılanmasını istiyorsanız zaman kaybetmeden firmamız ile iletişime geçin. Aradığınız tüm motorları ve bu motorların parçalarını firmamızdan temin edebilirsiniz.

Uzun yıllardır elektrik motorlarının satışını üstlenen firmamız birçok önemli markanın resmi satıcısıdır. Tamamı garantili olan motorlar arasından seçiminizi yapıp siparişlerinizi verebilirsiniz. İhtiyacınız olan motorları en uygun fiyatlarla satın almak için telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçin. Dilerseniz satış ofisimize de uğrayarak motoru bizzat teslim alabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!